Τρία στα τρία για τον Πανθρακικό, ξανά με 1-0

ΠΑΝΘΡΑΝίκη και στο τρίτο (και τελευταίο) φιλικό του επί πολωνικού εδάφους όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, με το ίδιο μάλιστα σκορ, 1-0, πέτυχε ο Πανθρακικός.

Αυτή τη φορά, μετά τις Χάποελ Ρανάνα και Αστόντ από το Ισραήλ, θύμα των πρασίνων της Κομοτηνής ήταν η πολωνική Λέγκια Βαρσοβίας.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Θανάσης Παπαγεωργίου λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινό πλασέ, εκμεταλλευόμενος σύγχυση της αντίπαλης άμυνας.

Νωρίτερα ο Εμπόου είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς η κεφαλιά του από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέρεζ, κατέληξε άουτ.

Στην επανάληψη οι προπονητές των δύο ομάδων πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα να υπάρξουν αρκετές διακοπές στην αναμέτρηση, ο ρυθμός του αγώνα να πέσει, και οι ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες να περιοριστούν.

Οι λιγοστές πάντως που σημειώθηκαν, προήλθαν από τον Πανθρακικό: στο 75΄ με το σουτ του Ζδράβου–Ρίζου από είκοσι μέτρα που απόκρουσε ο τερματοφύλακας των Πολωνών, και στο 80΄ με την κεφαλιά του Μπεν Σαμπάτ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάσες, να περνάει άουτ.

Για τον Πανθρακικό ξεκίνησαν οι Φερνάντες, Μπεν Σαμπάτ, Σερφά, Εμπόου, Παπαγεωργίου, Τσουμάνης, Μεχία, Μπαϊκαρά (39’ Χασομέρης), Πέρεζ, Τζάνης και Ντιγκινί, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Άκης Μάντζιος χρησιμοποίησε και τους Πασχαλάκη, Λαδάκη, Χρήστου, Καθάριο, Κάσες και Ζδράβο–Ρίζο.

Τραυματισμός Μπαϊκαρά

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Μπαϊκαρά δέχτηκε χτύπημα στο κεφάλι από αντίπαλό του με αποτέλεσμα να νιώσει ζαλάδα. Μετά από τις πρώτες βοήθειες που δέχτηκε από το ιατρικό επιτελείο, διακομίστηκε σε κοντινό νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους, υποβλήθηκε σε εξετάσεις και επέστρεψε στο ξενοδοχείο.