Νίκη-βάλσαμο για τον Παθρακικό

Με ανατροπή και δύο τέρματα του διεθνή με τις Ελπίδες, Κώστα Πλέγα.

Οι πράσινοι έφτασαν τους 11 βαθμούς και ισοβαθμούν στην 9η θέση της βαθμολογίας με Τρίκαλα και Κισσαμικό.

Ο Πανθρακικός ευτύχησε στο 12΄ να ισοφαρίσει άμεσα σε 1-1, με τον Πλέγα να ευστοχεί στο  πέναλτι που κέρδισε ο Ζυγκερίδης, και αφού ένα μόλις λεπτό πριν η Καλλιθέα είχε προηγηθεί με τέρμα του Ηλιάδη.

Και αυτό ήταν το κομβικό σημείο της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο κύλησε με αξιόλογες φάσεις στα καρέ και των δύο τερματοφυλάκων, χωρίς πάντως κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρει να απειλήσει αποτελεσματικά.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους, αν και χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν την κλασσική ευκαιρία, εντούτοις στο 84΄ η αυξανόμενη πίεσή τους καρποφόρησε, όταν ο Γαβριηλίδης τροφοδότησε τον Πλέγα, ο οποίος από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε υποδειγματικά τον Σταυριανό και χάρισε τους υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης στην ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανθρακικός (Βασιλακάκης): Γκαραβέλης, Κάρδαρης, Πετρούσης, Μπουγαΐδης, Πολίμος, Ηλιάδης, Γαβριηλίδης, Πλέγας, Μπεκατώρος (60′ Μήλιος), Χαλκιαδάκης (57′ Κυριαλάνης), Ζυγκερίδης.

Καλλιθέα (Κουρμπανάς): Σταυριανός, Λεβέντης, Πάτας, Συριόπουλος, Τοπάλι (55′ Κυριζάκης), Κατσικογιάννης, Μπέλης, Μάκο (50′ Γουόρντεν), Ηλιάδης (81′ Νικόλτσης), Τσίπρας, Σταματάκος.

Διαιτητές: Δραγάτης, Κελάζογλου, Γούτας (Χαλκιδικής), Τζουμαλάκης (Σερρών).

error: Το περιεχόμενο προστατεύεται!!!